Výhody kozího mléka

kendamil_kozi_mleko

Lidé, kteří pociťují problémy při konzumaci mléčných výrobků, často přecházejí na kozí mléko. Proč? Ve skutečnosti totiž bývají alergičtí na mléčnou bílkovinu, která se ve velkém množství nachází v kravském mléce. V kozím jí je až o 90 % méně, a navíc je kozí mléko samo o sobě daleko stravitelnější. Tím ale jeho výhody zdaleka nekončí.

Lidský trávicí trakt si s kozím mlékem poradí mnohem snadněji než s kravským. Na rozdíl od něj totiž obsahuje minimum bílkoviny alfa1 kasein, na kterou je dnes navíc mnoho lidí alergických. Ta také může stát za zánětlivou odpovědí trávicího traktu, která se pak projevuje křečemi nebo nadýmáním. Kozí mléko obsahuje více alfa2 kaseinu než alfa1 kaseinu, což má za následek, že se v žaludku vytváří jemnější hmota. Ta potom snadněji prochází zažíváním a je i daleko stravitelnější.

Další důležitou vlastností kozího mléka je fakt, že je svým složením mnohem blíž mateřskému mléku než mléko kravské a oproti němu obsahuje také větší množství některých vitamínů a minerálů. Najdeme v něm například o 46 % víc vitamínu A, o 37 % vitamínu C a může se pochlubit i vyššími hodnotami vitamínů D, B2 nebo B6. Z minerálů jmenujme o 33 % vyšší podíl hořčíku nebo o 10 % více vápníku. Ten je mimochodem nezbytný pro přirozený růst kostí a pro jejich sílu a pevnost. Ani tím však výčet předností kozího mléka nekončí. Najdeme v něm také více jódu, selenu nebo taurinu.

Jednou ze základních složek každého mléka je tuk. Ten je nejen snadno dostupným zdrojem energie, ale u dětí ovlivňuje i vývoj jejich imunitního systému. V mléce se vyskytuje v podobě drobných kuliček obalených lipo-proteinovou membránou. A u kozího mléka jsou tukové kuličky oproti kravskému mléku menší, což je další důvod, proč jej lidé lépe tráví. Kozí mléko navíc obsahuje i větší množství MCT tuků (oleje s jednodušší strukturou), které miminka rychleji vstřebávají a které jim poskytují potřebnou energii.

K nesporným výhodám kozího mléka patří i skutečnost, že ve srovnání s kravským mlékem je v něm až 6× víc prebiotických oligosacharidů a také HMO (Human Milk Oligosaccharides), což jsou oligosacharidy mateřského mléka, které jsou mimo jiné potravou pro probiotické bakterie. Nejenže mají protizánětlivé vlastnosti, ale podporují a usnadňují také trávení. Tyto oligosacharidy pomáhají především v počátcích miminkům rozvíjet jejich přirozenou imunitu.

Všechny zmíněné benefity jsou samozřejmostí pro Kendamil Kozí mléko. To je na českém trhu s kojeneckou výživou ve velmi výhodné pozici, protože jeho základ tvoří kozí A2 mléko s převahou A2 β-kaseinu. Takové mléko je oproti kravskému mnohem méně alergizující a v žaludku se díky němu vytváří jemná hmota, kterou snadněji zpracovávají bříška dětí citlivých na křeče a nadýmání.

kendamil_kozi_mleka

Zdroje:
Kulkarni PS, Dole KK. Investigations in viscosity of milks. J. Dairy Sci. 1956; 9: 68–79.
Attaie R, Richter R. Size Distribution of Fat Globules in Goat Milk J Diary Sci. 2000; 83: 940-944.
Ohiokpehai O. Processed Food Products and Nutrient Composition of Goat Milk Pakistan Journal of Nutriton 2003; 2(2): 68–71.
Rial SA et al. Gut Microbiota and Metabolic Health: The Potential Beneficial Effects of a Medium Chain Triglyceride Diet in Obese Individuals Nutrients 2016; 8(5): 281.
Odle J. New Insight into the Utilization of Medium-Chain Triglycerides by the neonate:Observations from a Piglet Model The Journal of Nutrition 1997; 127(6): 1061–1067.
Clark S, Sherbon JW Alpha s1-casein, milk composition and coagulation properties of goat milk Small Ruminant Research 2000; 38(2): 123–134.
Pattanayak S. Regular lactation in non-estrus and nonpregnant goat for years – a cesa report. Exploratory Animal and Medical Researc 2013; 3(2): 190–192.
Docena GH et al. Identification of casein as the major allergenic and antigenic protein of cow´s milk Allergy 1996; 51(6): 412–416.
Elsayed S et al. Evaluation of the Allergenicity and Antigenicity of Bovine-Milk alfa1-casein Using Extensively Purified Synthetic Peptides Scandinavian Journal of Immunology 2004; 60(5): 486–493.
Ceballos LS et al. Composition of goat and cow milk produced under similar conditions and analyzed by identical methodology Journal of Food Composition and Analysis 2009; 22(4): 322–329.
Kumar S et al. Nutritional Features of Goat Milk – A Review Indian J. Dairy Sci. 2012; 65(4): 266–273.
Martinez-Ferez A et al. Goat´s milk as natural source of lactose-derived oligosaccharides: Isolation by membrane technology International Diary Journal 2006; 16(2): 173–181.
Leong A et al. Oligosaccharides in goat’s milk-based infant formula and their prebiotic and anti-infection properties. British Journal of Nutrition, 2019; 1.
Hyo-Hee K, Sung-Seob Y, et al. Galactooligosaccharide and Sialyllactose Content in Commercial Lactose Powders from Goat and Cow Milk Korean J Food Sci Anim Resour. 2015; 35(4): 572–576.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.